Dnes Vám přináším můj recept na Koprovou omáčku a to rovnou 2x.
U koprové omáčky se říká, že jí lidé buďto zbožňují, anebo jí sotva pozřou. My s Blondýnem patříme do té první skupiny, akorát že on má raději verzi s knedlíkem a masem, kdežto já raději brambor s vajíčkem.
Abychom se nehádali, často to střídám. Záleží také na tom, jak moc spěchám, protože s masem je pochopitelně mnohem více práce…
Myslím, že taková správná Koprovka je základ České kuchyně stejně jako tak Svíčková a proto se divím, že jí v restauracích málo kdy vidím. Já si ale její domácí přípravu vždycky užívám už k vůli nezapomenutelné vůni bylinek a její krémové konzistenci.
Suroviny:
6 porcí
2 velké polévkové lžíce másla
3 polévkové velké lžíce hladké mouky
500 ml silného hovězího vývaru
1,5 l smetany nad 30%
500 ml zakysané smetany nad 18%
2 velké hrsti ČERSTVÉHO omytého, opraného a nasekaného kopru na jemno
1 malá lžička třtinového cukru
1 malá lžička čerstvé citrónové šťávy
1,5 lžičky čerstvě nadrcené mořské soli
2 větší špetky čerstvě nadrceného černého pepře
Větší špetka nastrouhaného muškátového oříšku
10 kuliček nového koření
5 velkých listů sušeného bobkového listu
1 malá cibule
6 hřebíčků
Příloha I. verze
Brambory
Vejce
Příloha II. verze
700g falešené svíčkové
Kousek špeku v celku
2x mrkev
2x celer
1/2 petržel
1 cibule
Pepř
Sůl
Bobkový list
Nové koření
250q rozpuštěného másla
Vejce
Postup
1) Základem správné koprovky je Bešamel. V hrnci si proto rozpálíme máslo a přidáme hladkou mouku. Chvíli hladkou mouku smažíme, ale ne tak dlouho, aby nám ztmavla, protože koprová omáčka je bílá, tudíž potřebujeme světlý základ.
2) Do základu omáčky zašleháme postupně sladkou smetanu pokojové teploty.
3) Nyní přidáme všechno koření s oloupanou cibulí v celku a vše povaříme cca. 20 minut.
4) Následně Bešamel zředíme hovězím vývarem, vše krátce opět povaříme, aby se nám propojily chutě a nakonec omáčku propasírujeme na hladkou konzistenci.
5) Přidáme kopr a vaříme dalších 5 minut.
6) Hotovou omáčku dochutíme zakysanou smetanou pokojové teploty, citrónem a cukrem, popř. přidáme sůl anebo pepř dle chuti.
Příloha I. verze
1) 2 vejce na porci uvaříme na hniličko – vejce vložíme do vroucí vody a vaříme 3 minuty. Po té je vyjmeme, oloupeme a rozkrojíme též na půl.
2) Přiměřené množství menších brambor uvaříme ve slupce a také nakrájíme na půl.
Příloha II. verze
1) Špek nakrájíme na dlouhé a středně tlusté proužky, kterými hovězí maso pomocí nože opatrně protýkáme, čímž dosáhneme šťavnatosti i tam, kde by se maso při pečení mohlo vysušit. Dělá se to vždy podél vlákna masa, jinak se naruší.
3) Maso si pořádně osolíme, opepříme a svážeme ho provázkem do úhledného válečku, aby výsledek pečeně byl i estetický.
2) Po té si nakrájíme kořenovou zeleninu, přidáme koření, sůl a maso do směsi naložíme. Je dobré rovnou použít mísu s poklopem, ve které později hodláme péct.
3) Vše nakonec zalijeme máslem a dáme na 1-2 dny uležet do lednice, aby maso natáhlo, co nejvíce chuť a zkřehlo (peče se pak rychleji).
4) Když je maso řádně naložené, pečeme ho přikryté cca. ve 160C dokud se nezačne tzv. rozpadat na jazyku. Během pečení ho občas podlijeme, aby se nám nezačalo připalovat a hezky se dusilo. Na posledních 15 minut maso ještě odkryjeme a necháme hezky dojít.
5) Uvaříme se knedlík, na který najdete zvlášť recept ZDE.
6) 2 vejce na porci uvaříme na hniličko – vejce vložíme do vroucí vody a vaříme 3 minuty. Po té je vyjmeme, oloupeme a rozkrojíme též na půl.
7) Zbylý výpek nevyhazujte!!! Místo toho ho rozmixujte, propasírujte a vznikne Vám tak dobrý základ na další omáčku ke knedlíkům.